Академічна доброчесність – базовий складник системи забезпечення якості вищої освіти та важливий фактор успішності університетів, їхніх науковців, викладачів та випускників. Доброчесність та якість нерозрозривно пов’язані і досягти одного без іншого неможливо.
- Нормативно-правові документи
- Офіційні рекомендації
- Регламентуючі документи
- Накази та розпорядження
- Соціологічні дослідження
- Методичні матеріали
- Освітні курси
- Корисні ресурси
- Освітні заходи з питань академічної доброчесності
Академічна доброчесність забезпечує:
- довіру до ЗВО
- довіру між усіма учасниками освітнього процесу та науково-дослідної діяльності
- довіру до результатів навчання та досліджень.
Якісна освіта можлива за умови дотримання цінностей академічної доброчесності – чесності, довіри, справедливості, поваги, відповідальності, а також сміливості діяти відповідно до них у будь-яких ситуаціях, що мають місце в освітньому процесі.
Чесність – обов’язкова основа викладання, навчання, дослідження і роботи, та необхідна передумова повноцінної реалізації довіри, справедливості, поваги та відповідальності.
Довіра є необхідною базою для академічної роботи. Лише маючи довіру до наукових результатів інших, ми можемо обґрунтовувати власні дослідження та здійснювати їх із впевненістю.
Справедливість. Справедливе ставлення є ключовим фактором, якій слід враховувати при формуванні етичних комісій. Важливими компонентами справедливості є здатність прогнозувати, прозорість, чіткі та обґрунтовані очкування.
Повага. Наукові спільноти можуть лише тоді досягнути успіху, якщо у них панує повага до членів спільноти, їх різноманітності та інколи суперечливих точок зору.
Відповідальність. Відповідальність за дотримання принципів доброчесності є як особистим обов’язком, так і спільною справою. Кожен член академічної спільноти – кожен студент, член професорсько-викладацького складу, представник адміністрації, несуть відповідальність за дотримання принципів академічної доброчесності під час навчання, викладання та здійснення наукових досліджень.
Сміливість – здатність діяти згідно власних цінностей всупереч страху (Джерело: Фундаментальні цінності академічної доброчесності. URL).
Нормативно-правові, регламентуючі документи та корисні ресурси для запобігання плагіату та розвитку культури академічної доброчесності в КПІ ім. Ігоря Сікорського.
Нормативно-правові документи
- Про авторське право і суміжні права: Закон України від 13.12.2022 № 2849-IX зі змінами. База даних «Законодавство України»
- Про вищу освіту: Закон України від 18.12.2019 № 392-IX. База даних «Законодавство України». Ст. 6.6, Ст. 16.8, Ст. 19.9, Ст. 32.3.1, Ст. 69: Поняття академічного плагіату. Відповідальність за порушення
- Про освіту: Закон України від 05.09.2017 № 2145-VІІІ. База даних «Законодавство України». Ст. 42. Поняття академічної доброчесності, види порушень академічної доброчесності, відповідальність
- Про державну реєстрацію авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір: постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. №1756.
- Про затвердження Порядку скасування рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації: постанова Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2021 р. № 897
- Про Етичний кодекс ученого України: постанова НАН України від 15.04.2009 № 2
- Про оприлюднення дисертацій та відгуків офіційних опонентів: наказ Міністерства освіти і науки України від 14.07.2015 № 758. База даних «Законодавство України»
- Про створення Національного репозитарію академічних текстів: розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 № 504-р. База даних «Законодавство України»
Офіційні рекомендації
- Рекомендації для закладів вищої освіти щодо розробки та впровадження університетської системи забезпечення академічної доброчесності: затверджено рішенням Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти від 29 жовтня 2019 року / Нац. агентство із забезпечення якості вищої освіти. 2019. 19 с.
- Рекомендації з академічної доброчесності для закладів вищої освіти: лист МОН від 23.10.2018 р. № 1/9-650 (назва з екрана).
- Рекомендації щодо запобігання академічному плагіату та його виявлення в наукових роботах (авторефератах, дисертаціях, монографіях, наукових доповідях, статтях тощо): лист М-ва освіти і науки України від 15.08.2018 р. № 1/11-8681.
- Розширений глосарій термінів та понять ст. 42 «Академічна доброчесність» Закону України «Про освіту» (від 5 вересня 2017 р.)
- Щодо забезпечення академічної доброчесності у закладах вищої освіти: лист МОН від 26 жовтня 2017 року № 1/9-565.
- До питання уникнення проблем і помилок у практиках забезпечення академічної доброчесності. Аналітична записка МОН / Центр академічної доброчесності, Проект сприяння академічній доброчесності в Україні – МОН. - 2020. – 22 трав.
Регламентуючі документи КПІ ім. Ігоря Сікорського
- Кодекс честі КПІ ім. Ігоря Сікорського
- Положення про систему запобігання академічному плагіату
- Політика використання штучного інтелекту для академічної діяльності в КПІ ім. Ігоря Сікорського
- Положення про Комісію з питань етики та академічної чесності КПІ ім. Ігоря Сікорського
- Положення про Грамоту Вченої ради КПІ ім. Імені Сікорського за популяризацію ідей академічної доброчесності
- Порядок встановлення фактів порушення академічної доброчесності в КПІ ім. Ігоря Сікорського
Накази та розпорядження
- Про скасування рішення про присудження ступеня вищої освіти «магістр» та присвоєння відповідної кваліфікації в КПІ ім. Ігоря Сікорського
- Про затвердження та впровадження Порядку встановлення фактів порушення академічної доброчесності в КПІ ім. Ігоря Сікорського : наказ НУ/165/2022 від 15.09.2022
- Про проведення заходів для формування та розвитку культури академічної доброчесності в КПІ ім. Ігоря Сікорського: наказ НОН/22/2021 від 04.02.2021
- Про затвердження Положення про систему запобігання академічному плагіату: наказ № 1/76 від 25.02.2020
- Про внесення змін до наказу № 4-79 від 09.06.2017 р. Про внесення змін до наказу № 4-301 від 28.11.2016 р. Про створення робочої групи з питань академічної чесності: наказ № 4-88 від 11.06.2019
- Про здійснення заходів на виконання Наказу від 21.05.2018 № 1/180 Про запровадження системи запобігання та виявлення академічного плагіату в КПІ ім. Ігоря Сікорського: розпорядження № 5/41 від 19.03.2019
- Про забезпечення функціонування системи запобігання та виявлення академічного плагіату в КПІ ім. Ігоря Сікорського: наказ № 1-437 від 18.12.2017
- Про внесення змін до наказу № 4-301 від 28.11.2016 р. Про створення робочої групи з питань академічної чесності: наказ № 7-4 від 23.01.2017
Соціологічні дослідження КПІ ім. Ігоря Сікорського
- Опитування здобувачів з питань дотримання норм академічної доброчесності, що було проведено ННЦ ПС «Соціоплюс» КПІ ім. Ігоря Сікорського в 2023-2024 р.
- Опитування викладачів з питань академічної доброчесності, що було проведено ННЦ ПС «Соціоплюс» КПІ ім. Ігоря Сікорського в 2023-2024 р.
- Опитування здобувачів з питань дотримання норм академічної доброчесності, що було проведено ННЦ ПС «Соціоплюс» КПІ ім. Ігоря Сікорського в 2022 р.
- Опитування студентів з питань дотримання норм академічної доброчесності, 2021
- Опитування викладачів з питань академічної доброчесності, 2021
- Опитування студентів з питань дотримання норм академічної доброчесності, 2020
- Опитування викладачів з питань академічної доброчесності, 2020
- Академічна доброчесність. Результати онлайн-опитування студентів та співробітників «КПІ ім. Ігоря Сікорського», 2018
Методичні матеріали
- Методичні рекомендації для закладів вищої освіти з підтримки принципів академічної доброчесності / упоряд.: В. Бахрушин, Є. Ніколаєв; SAIUP.
- Міжнародні стилі цитування та посилання в наукових роботах: методичні рекомендації / автори-укладачі: О. Боженко, Ю. Корян, М. Федорець; редкол.: В. С. Пашкова, О. В. Воскобойнікова-Гузєва, Я. Є. Сошинська, О. М. Бруй; Наук.-техн. б-ка ім. Г. І. Денисенка Нац. техн. ун-ту України «Київ. політех. ін-т ім. І. Сікорського»; Укр. бібл. асоц. Київ: УБА, 2016. Електрон. вид. 117 с.
- Навчання студентів академічній доброчесності у бібліотеці ВНЗ: методичні поради / авт. – уклад.: Л. В. Савенкова, С. О. Чуканова; редколегія: В. С. Пашкова, О. В. Воскобойнікова-Гузєва, Я. Є. Сошинська; УБА. Київ:УБА, 2016. Електрон. вид. 39 с.
- Основи формування культури академічної доброчесності в бібліотеці: інформаційний огляд / авт.-уклад.: Якуніна Н. В., Чинюк А. А., Руденко Я. В.; редкол.: В. С. Пашкова, О. В. Воскобойнікова-Гузєва, Я. Є. Сошинська, О. О. Сербін; Наук. б-ка ім. М. Максимовича Київ. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка; УБА. Київ: УБА, 2016. Електрон. вид. 41 с.
- Програмне забезпечення для перевірки наукових текстів на плагіат: інформаційний огляд / авт.-уклад. А. Р. Вергун, Л. В. Савенкова, С. О. Чуканова; редкол.: В. С. Пашкова, О. В. Воскобойнікова-Гузєва, Я. Є. Сошинська; УБА. Київ: УБА, 2016. Електрон. вид. 36 с.
- Як підтримати академічну доброчесність в університеті?: Рекомендації МОН та експертів SAIUP / Проект сприяння академічній доброчесності в Україні - МОН.
Освітні курси
- Академічна доброчесність: онлайн-курс для викладачів / Prometheus. URL
- Академічна доброчесність: онлайн-курс для вчителів старших класів: [онлайн-курс] / ED-ERA. URL
- Квіт С., Чуканова С. Академічна доброчесність в університеті: [онлайн-курс] / ВУМonline. Доступний: 22.11.2018. URL
- Academic Integrity: Values, Skills, Action: Online Courses / The University of Auckland is New Zealand's, FutureLearn. URL
Корисні ресурси
- Академічна доброчесність: Серія Інфобюлетенів / Проект сприяння академічній доброчесності в Україні (Strengthening Academic Integrity in Ukraine Project — SAIUP).: URL
- Артюхов А. Університетська система дотримання академічної доброчесності: нормативна база or/and/versus дієві механізми: вебінар / Центр академічної доброчесності, Проект сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP, СумДу. URL
- Використання штучного інтелекту для академічної діяльності / Науково-технічна бібліотека
ім. Г.І. Денисенка Національного технічного університету України «Київський політехнічний інcтитут імені Ігоря Сікорського». URL - Десять принципів академічної доброчесності для викладачів / Центр академічної доброчесності, Проект сприяння академічній доброчесності в Україні - SAIUP. URL
- Деякі рекомендації щодо впровадження етичних кодексів в українських вищих навчальних закладах / Є. Стадний, Проект сприяння академічній доброчесності в Україні (SAIUP). URL
- Дроздов В. Академічна доброчесність: від теорії до практики: вебінар / Центр академічної доброчесності, Проект сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP. URL
- Фундаментальні цінності академічної доброчесності: переклад українською / Проект сприяння академічній доброчесності в Україні - SAIUP. URL
- Академічна доброчесність: студентські ініціативи: матеріали вебінару / Центр академічної доброчесності, Проект сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP. - 2020. – 31 серп. URL
- Академічна доброчесність в університетах: цифри / Центр академічної доброчесності, Проект сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP. - 2020. – 26 серп. URL
- Дроздов В. Не карати, а навчати: практичні поради щодо формування культури академічної доброчесності у студентів / Центр академічної доброчесності, Проект сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP. – 2020. – 18 серп. URL
- Ніколаєв Є. Короткі поради: Як написати тези до доповіді чи дипломної роботи? / Центр академічної доброчесності, Проект сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP. – 2020. - 15 черв. URL
- Ніколаєв Є. Політика університетів із запобігання студентському плагіату: матеріали вебінару / Центр академічної доброчесності, Проект сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP. – 2020 – 23 квіт. URL
- Бершадська О. Опитування студентів як інструмент забезпечення якості освіти / Центр академічної доброчесності, Проект сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP. - 2020. – 29 жовт. URL
- Прес-конференція “Презентація проєкту “Ініціатива академічної доброчесності та якості освіти” / Проект сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP. - 2020. – 21 жовт. URL
- Романцова Б. Короткі поради: Написання огляду літератури: інформ. відео / Центр академічної доброчесності, Проект сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP. - 2020. – 28 серп. URL
- Романцова Б. Короткі поради: Редагування наукових текстів: інформ. відео / Центр академічної доброчесності, Проект сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP. - 2020. – 11 черв. URL
- Чапайло Я., Тимочко Т. Академічна доброчесність як політика ЗВО: матеріали вебінару / Центр академічної доброчесності, Проект сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP. - 2020. – 6 трав. URL
- Чуканова С. Короткі поради: Оформлення списків джерел. Цитування та посилання: інформ. відео / Центр академічної доброчесності, Проект сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP. - 2020. – 6 трав. URL
- Як допомогти студентам й аспірантам досліджувати доброчесно? / Bridging Integrity in Higher Education, Business and Societ ; пер. з англ. Є. Ніколаєв // Інформаційний бюлетень «Академічна доброчесність». – 2022. – Листоп. – Вип. 27. – Режим доступу: URL
Освітні заходи з питань академічної доброчесності
- Як правильно оформити запозичення з інших джерел: відкрита лекція, 08.11.2023
- Хто може зробити висновок, чи є в роботі плагіат: все про перевірку академічних текстів: відкрита лекція, 01.11.2023
-
Круглий стіл «Академічна доброчесність: досвід, практики, виклики, поступ», 23.10.2023
Мета заходу – згуртувати академічну спільноту для: обговорення викликів у запровадженні політик та процедур академічної доброчесності в освітньому процесі; розуміння механізмів, які заважають рухати культуру академічної доброчесності; обміну досвідом, ідеями та напрацювання спільних рішень для подолання викликів.
- Як знайти якісну освітню та наукову інформацію для своїх досліджень: відкрита лекція, 18.10.2023
- Академічна доброчесність: найважливіше з теорії для практичних результатів: відкрита лекція, 11.10.2023
- ДоброЧесність: цінності в щоденних вчинках. Що чекає освіту після появи чату GPT, 06.04.2023
- Списування і плагіат. Як законно можуть анулювати диплом? Дмитро М’яч, 1 к. магістратури ФІОТ.CAMPUS
- ДоброЧесність: цінності у щоденних вчинках. Відкрита дискусія, 14.11.2022
Організатори заходу: ДООП, ДНВР КПІ ім. Ігоря Сікорського, Бібліотека КПІ.
Мета заходу: обговорити академічну доброчесніть декларативну та істинну, прояви академічної доброчесності в щоденному житті спільноти КПІ ім. Ігоря Сікорського - ДоброЧесність: цінності в щоденних вчинках. Роботи на замовлення, 19.10.2021
Організатори заходу: ДНВР, Бібліотека КПІ, Студрада, Профкомом та НТСА КПІ ім. Ігоря Сікорського.
Мета заходу: обговорити, що мотивує одного студента замовляти роботи, а іншого – писати на замовлення; як відрізнити куплену роботу від автентичної роботи студента; як запобігти недоброчесній поведінці в студентському просторі і подолати вже існуючі проблеми та інше. - ДоброЧесність: цінності в щоденних вчинках. Відкритий діалог, 18.05.2021
Організатори заходу: ДНВР, Бібліотека КПІ, Студрада, Профкомом та НТСА КПІ ім. Ігоря Сікорського.
Мета заходу: обговорення впровадження принципів академічної доброчесності серед студентів; відкрита і чесна дискусія зі студентством з приводу списування та необ'єктивного оцінювання; пошук шляхів подолання викликів ЗВО щодо формування та дотримання принципів академічної доброчесності в освітньому середовищі. - Круглий стіл “Академічна доброчесність в освітньому середовищі: виклики та практики”, 29.04.2021
Організатори: Американські Ради з міжнародної освіти, Проєкт “Ініціатива академічної доброчесності та якості освіти”, КПІ ім. Ігоря Сікорського.
Мета заходу: обговорити управлінські практики академічної доброчесності та забезпечення якості освіти, законодавство у сфері академічної доброчесності; спільно знайти шляхи подолання викликів ЗВО щодо формування та дотримання принципів академічної доброчесності в освітньому середовищі. - Конференція «Академічна доброчесність: практики українських ВНЗ», 20.04.2017